DÜNYADAN
Anasayfa - Dünyadan - Haziran ->
HAZIRLAYAN/BİRİM : Galip Hasan GÖRÜN / Başkanlık Müşavirliği
TARİH : 28.06.2010

Filipinler – Filipinli Müslümanlara Sigara İçmek ve Ticaretini Yapmak Yasaklandı
Abs-cbnNEWS haberi: Filipinler Darül Ifta Yüksek Konseyi yayınladığı fetva ile sigara içmeyi haram/yasak ilan etti. Yüksek Konseyin başında bulunan Baş Müftü Şeyh Ömer Pasigan, bu sebeple tütün üretmenin, satın almanın, ticaretini yapmanın ve teşvik etmenin de bir kişinin günah işlemesine yardımcı olmak anlamına geldiğini ve bu sebeple bunların da haram olduğunu belirtti. Fetvaya göre sigara içmenin haram olmasının sebebi pek çok zararlı kimyasal içermesi ve vücuda zarar vermesidir. Filipinler Sağlık Sekreteri Esperanza Cabral, tüm Filipinlilileri fetvaya uymaya davet etti ve 100% tütünsüz bir Filipinler için tüm vatandaşların Müslüman kardeşleriyle birlikte hareket etmelerini önerdi.

İspanya – Sert Sigara Karşıtı Mevzuat Parlamento’da Oybirliği ile Destek Buldu
Typically Spanish haberi: Sigara içmeyi tüm kapalı kamusal alanlarda yasaklayan yeni mevzuat Parlamentoda oybirliği ile destek buldu. Güncel mevzuat tasarısına göre tüm barlar, restoranlar ve eğlence yerlerinde sigara içmek yasaklanırken, stadyumlar, boğa güreşi arenaları, teraslar, bazı otel odaları, sigara içme klüpleri, hapishaneler ve psikiyatrik kuruluşlarda sigara içilmesine izin verilmektedir. Sağlık Bakanı Trinidad Jimenez, yasanın gelecek yıl Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girmesini arzuladığını belirtti.

Endonezya – Asyalı Tütün Çiftçileri Aromalı Sigara Yasağına Savaş Açtı
BBC News haberi: Asyalı tütün yetiştiricileri, endüstrinin yüz yüze olduğu risklerin değerlendirildiği 2 günlük zirve toplantısı için Endonezya’da bir araya geldiler. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından verilen karanfil ve diğer aromalrın tütün mamulleri içeriği olarak yasaklanması tavsiyesi ardından durumu değerlendirmek için Endonezya, Hindistan, Kore, Malezya, Filipinler ve Tayland’dan Jakarta’ya gelen temsilciler Asya Tütün Forumu’nun (Asian Tobacco Forum) bu konuda etkin karşı lobi yapmasını istediler. Asya tütün yetiştiricilerine göre yasak yürürlüğe girdiği takdirde bölgede yaşayan 50 milyon kişinin işini kaybetme riski ile karşı karşıya kalacaktır. Malumları olduğu üzere, Eylül 2009 tarihinde ABD aromalı sigaraları yasakladığında yaklaşık 300 milyon ABD Doları tutarında zarara uğrayan dünyanın en büyük karanfil aromalı sigara üreticisi Endonezya, ABD’yi Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet etmişti.

Güney Kore – Kamusal Alanlarda Sigara İçenler Cezalandırılacak
The Korean Times haberi: Seul Metropolitan Hükümeti, otobüs durakları, parklar veya okul yakınlarında sigara içenlerin para cezasına çarptırılacağını duyurdu. Seul’de yaşayanların %91’i ile sigara kullananların %67’sinin desteklediği yasak paketi uyarınca okullarla 200 metre uzaklıktan itibaren sigara içilmesi yasaklanmıştır.

Bulgaristan – DSÖ Liberal Sigara Yasağı Sebebiyle Bulgaristan’ı Eleştirdi
Novinite haberi: DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Zsuzsanna Jakab, Bulgar hükümetinin kamusal alanlardaki kapsamlı sigara yasağını ertelemesini eleştirdi. Jakab, DS֒nün Cenevre’de yapılan 63. Dünya Sağlık Asamblesi Toplantısında DS֒nün konuya ilişkin eleştirilerini Bulgaristan Sağlık Bakanı Desisla Dimitrova’ya aktardı ve bu konuda DS֒nün Bulgar hükümetine bir açık mektup göndereceğini belirtti. Bulgaristan’da önceki parlamento tarafından kabul edilen kapsamlı sigara yasağı kanunu 1 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe girecekken, güncel parlamento tarafından yapılan oylama ile restoran, bar, kafe, toplu taşıma istasyonları ve havaalanlarında sigara içilmesine mahsus özel alanlar kurulması, 50 metrekareden küçük restoranların sigara içilebilir veya içilemez olmasına mekan sahibinin karar vermesi, ofislerde sigara içenlere mahsus özel alanlar kurulması, gece klüplerinde ise serbestçe sigara içilebilmesi kabul edilmiştir.


 


       
Anasayfa Tütün ve Alkol Kontrolü Misyon&Vizyon İletişim Bilgileri
Kurum Hakkında Piyasa Düzenlemeleri Faaliyet Raporu Duyurular
Kurul Üyeleri Dünyadan    
Mevzuat